بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

مخازن ذخیره سازی اسید

در سال های اخیر، مخازن پلی اتیلن یک انتخاب محبوب به عنوان مخزن مواد شیمیایی خورنده در کشورهای مختلف شناخته شده‌اند. اما لازم به ذکر است که مخزن نگهداری مواد شیمیایی با مخازن نگهداری آب ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشند. معمولاً مخازن پلی اتیلن با چگالی برابر با چگالی آب طراحی شده‌اند. اگر چگالی ماده شیمیایی بیشتر باشد، ممکن است در کوتاه‌مدت بدون مشکل در این مخازن نگهداری شود، اما در طولانی مدت ممکن است باعث مشکلاتی شود. برای حل این مسئله، مخازن پلی اتیلن با عنوان “مخزن اسید” برای نگهداری و ذخیره‌سازی مواد شیمیایی خاص تولید شده‌اند.

دو مخزن ذخیره سازی اسید نصب شده در کارخانه

متداول‌ترین مخازن ذخیره سازی اسید

مخازن پلی اتیلن از جنس پلی اتیلن سخت یا پلی اتیلن تقویت شده با فایبرگلاس ساخته می‌شوند. پلی اتیلن سخت مقاومت بیشتری در برابر خوردگی اسیدها دارد، اما قیمت بالاتری نیز دارد. پلی اتیلن تقویت شده با فایبرگلاس مقاومت کمتری در برابر خوردگی اسیدها دارد، اما قیمت پایین‌تری نیز دارد. مخازن مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی اسیدها دارند. این مخازن برای نگهداری اسیدهای خورنده در دماهای بالا مناسب هستند. مخازن پلی اتیلن در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع کشاورزی و صنایع پتروشیمی کاربرد دارند. متداول‌ترین مخازن ذخیره سازی اسید عبارت‌اند از مخزن ذخیره‌ی اسید سولفوریک، مخزن ذخیره‌ی اسید فسفریک، مخزن ذخیره‌ی اسید نیتریک، مخزن ذخیره‌ی هیدروکسید سدیم (سود)، مخزن ذخیره‌ی هیدروکلریک اسید، مخزن ذخیره‌‌ی اسید پراکسی استیک، که در ادامه این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

مخزن ذخیره‌ی اسید سولفوریک

سه مخزن ذخیره اسید سولفوریک ساخته شده در کارخانه با رنگ مشکی

اسید سولفوریک یک ماده شیمیایی خورنده و سنگین است. در غلظت های بالا، چگالی آن تقریباً دو برابر آب است. این دو ویژگی باعث می‌شود ذخیره سازی اسید سولفوریک چالش برانگیز باشد. اسید سولفوریک غلیظ می‌تواند فشار زیادی روی دیواره های مخزن ایجاد کند. این فشار تقریباً دو برابر فشار آب است. بنابراین دیواره های پایینی مخزن باید قوی تر از دیواره های بالایی باشند تا بتوانند این فشار را تحمل کنند. اسید سولفوریک یک ماده شیمیایی خورنده است که می‌تواند به فلزات آسیب برساند. مخازن فولادی معمولی برای ذخیره سازی اسید سولفوریک غلیظ مناسب نیستند. مخازن ساخته شده از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضد زنگ یا فایبرگلاس برای این منظور بهتر هستند. اسید سولفوریک می‌تواند واکنش های خطرناکی با سایر مواد ایجاد کند. برای مثال، اگر اسید سولفوریک با آب مخلوط شود، می‌تواند بخار اسید سولفوریک سمی تولید کند. این بخار می‌تواند باعث سوختگی پوست و چشم شود. با توجه به خاصیت سنگین و خورنده این ماده شیمیایی، یک سیستم ذخیره‌سازی خاص برای آن ضروری است. به همین دلیل ما از دستورالعمل‌هایی پیروی می‌کنیم که ایمنی و عمر مفید مخزن را تضمین کنند. مخازن HDPE با موفقیت می‌توانند غلظت کامل اسید سولفوریک را ذخیره کردن و شما را از ایمنی کامل در حین استفاده از این ماده مطمئن کنند.

مخزن ذخیره‌ی اسید فسفریک

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی مایع و بی بو است که کاربردهای زیادی دارد. از جمله کاربردهای آن می‌توان به تولید کود، نوشابه و سایر محصولات اشاره کرد. اسید فسفریک در غلظت های مختلف موجود است. غلظت های معمول آن 50 و 85 درصد است. محلول 85 درصد اسید فسفریک دارای وزن مخصوص 1.685 است. اسید فسفریک را در ظروف در بسته در دمای اتاق و بالاتر از نقطه انجماد (-10 درجه سانتیگراد) نگهداری می‌کنند. همچنین محل نگهداری باید به خوبی تهویه شود. اسید فسفریک باید دور از مواد قلیایی، سولفیدها، سیانیدها و پودرهای فلزی نگهداری شود. اسید فسفریک برای فلزات و آلیاژهای آهنی خورنده است. بنابراین مخازن مناسب برای ذخیره سازی آن باید از مواد غیر فلزی مانند پلاستیک ساخته شده باشند. مخزن HDPE با اتصالات پی وی سی و واشر و حلقه های اورینگ وایتون می‌تواند گزینه مناسبی برای ذخیره سازی اسید فسفریک باشد.

مخزن ذخیره‌ی هیدروکلریک اسید

اسید هیدروکلریک یک ماده شیمیایی خورنده و سمی است که می‌تواند خطرات زیادی را ایجاد کند. بنابراین مخازن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی و دارای ساختاری ایمن ساخته شوند. پلی اتیلن، پلی پروپیلن و فایبرگلاس به طور کلی در برابر خوردگی اسید هیدروکلریک مقاوم هستند. استیل ضد زنگ نیز مقاومت بسیار خوبی در برابر این اسید دارد. علاوه بر استفاده از مواد مناسب، نصب مهار ثانویه نیز برای مخازن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک توصیه می‌شود. مهار ثانویه در صورت نشت اسید از مخزن اصلی، از انتشار اسید به محیط جلوگیری می‌کند. اگر مخزن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک در فضای باز قرار دارد، باید دارای ونت باشد تا بخارات اسید از مخزن خارج شوند. قطر ونت باید حداقل دو برابر قطر ورودی مخزن باشد. اگر مخزن در فضای بسته قرار دارد، باید ونت به طور ایمن به سیستم تخلیه گازهای اسید متصل شود. با رعایت نکات ایمنی ذکر شده در این متن، می‌توان خطرات ناشی از ذخیره سازی اسید هیدروکلریک را به حداقل رساند.

مخزن ذخیره‌‌ی اسید پراکسی استیک

اسید پراکسی استیک یک ماده شیمیایی مایع است که به عنوان یک گندزدا و ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. این ماده در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، داروسازی، نساجی و کشاورزی کاربرد دارد. اسید پراکسی استیک یک ماده شیمیایی خورنده است و می‌تواند باعث سوختگی پوست و چشم شود. بنابراین مخازن ذخیره‌ی اسید پراکسی استیک باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شوند. پلی اتیلن، پلی پروپیلن و فایبرگلاس به طور کلی در برابر خوردگی اسید پراکسی استیک مقاوم هستند. استیل ضد زنگ نیز مقاومت بسیار خوبی در برابر این اسید دارد. ضخامت بدنه‌ی مخازن نیز باید مناسب باشد تا بتواند فشار داخلی و خارجی را تحمل کند. قطر لوله‌های ورودی و خروجی نیز باید به اندازه‌ای باشد که جریان اسید به راحتی از آنها عبور کند. دریچه‌های بازدید و تخلیه نیز برای دسترسی به مخزن و تخلیه‌ی اسید در صورت نیاز ضروری هستند. سیستم ایمنی برای جلوگیری از نشت اسید نیز باید در مخازن تعبیه شود. در مجموع مخازن ذخیره‌ی اسید پراکسی استیک باید از نظر ایمنی و عملکردی استانداردهای لازم را داشته باشند.

نکاتی که قبل از خرید مخزن نگهداری مواد شیمیایی باید به آنها توجه کرد

مخزن نگهداری آب و مواد شیمیایی با جنس پلی اتیلن

پیش از خرید مخزن نگهداری مواد شیمیایی (مخزن پلی‌ اتیلن اسید) باید به نکاتی توجه کنید. از این نکات باید به مقدار چگالی، سازگاری ماده شیمیایی و سازگاری اتصالات با مواد شیمیایی اشاره کرد. در ادامه به شرح این موارد می‌پردازیم.

مقدار چگالی ماده شیمیایی و یا اسید

اگرچه مخازن پلی اتیلن اسید و مخازن اسید برای ذخیره‌سازی محصولات شیمیایی گسترده‌ای طراحی شده‌اند اما ممکن است برخی از مواد شیمیایی به هیچ وجه قابلیت نگهداری در این مخازن اسیدی را نداشته باشند یا حداقل در طولانی مدت قابلیت نگهداری را فراهم نکنند. قبل از خرید مخزن پلی اتیلن اسید لازم است نام و مشخصات دقیق ماده مورد استفاده به درستی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که مخزن با این ماده سازگاری دارد و مشکلاتی در طولانی مدت پیش نخواهد آمد.

سازگاری ماده شیمیایی با پلی اتیلن 

پلی اتیلن به عنوان یک پلیمر، دارای مقاومت قابل توجه در برابر خوردگی است. اگرچه این مقاومت نامحدود نیست و ممکن است در حضور مواد شیمیایی خاص، پلی اتیلن به شکلی آسیب ببیند. برخی مخازن مواد شیمیایی با ضخامت و وزن بیشتری نسبت به مخازن آب تولید می‌شوند تا بتوانند طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را به‌طور موثر در خود جای دهند.

اطمینان از سازگاری اتصالات مخزن مواد شیمیایی با ماده ذخیره شده در آن

مخزن ذخیره سازی مواد شیمیایی نصب شده در محل موردنظر دریک کارخانه

باید از استحکام فیتینگ‌ها، اورینگ‌ها، و نشت‌بندها در مخازن مواد شیمیایی و مخازن ضد اسید که بسیار حیاتی هم می‌باشد اطمینان حاصل کنیم. در معرض مواد شیمیایی خوراکی به ویژه اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک، این اتصالات ممکن است خوردگی کرده و منجر به نشت مواد از داخل مخزن شوند. پیش از استفاده از این اتصالات در مخازن نگهداری مواد شیمیایی، اطمینان حاصل کنید که با ماده شیمیایی مورد نظر سازگاری داشته و پایداری لازم را ارائه می‌دهند.

جمع‌بندی

در نتیجه برای نگهداری ایمن اسید آن‌ها را در مخازن اسید نگهداری می‌کنند که مخازن پلی اتیلن اسید یا مخازن پلی پروپیلن اسید به عنوان گزینه‌های برتر شناخته می‌شوند. این مخازن به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص ضد اسیدی خود را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌کنند. اگر اسید در دمای محیط نگهداری شود، مخزن پلی اتیلن گزینه مناسبی است. در حالی که تانکر پلی پروپیلن برای دماهای بالاتر و اسیدهایی با دماهای بالا بهترین انتخاب است. به طور کلی مخزن پلی پروپیلن به دلیل مقاومت بالا، خواص مکانیکی و قیمت مناسبش به عنوان یک تانکر ضد اسید معتبر در نظر گرفته می‌شود.

شماره تماس

021-46866276