بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

ساخت مخازن تحت فشار کروی

مخازن تحت فشار کروی نوعی از مخازن هستند که برای ذخیره سازی سیالات در فشارهای بالا به کار می‌روند. این مخازن به دلیل ساختار کروی خود، در برابر تنش‌های ناشی از فشار سیالات بسیار مقاوم هستند و می‌توانند از آنها برای ذخیره سازی سیالات خطرناک و سمی نیز استفاده کرد. مزیت اصلی این مخزن تحت فشار، توزیع یکنواخت تنش در تمام جهات است. این امر باعث می‌شود که این مخازن در مقایسه با مخازن استوانه‌ای، ضخامت کمتری داشته باشند و در عین حال، مقاومت بیشتری در برابر فشار داشته باشند.

ساخت مخزن کروی

مخزن کروی تحت فشار ( Spherical Pressure Vessels ) :

مخزن کروی تحت فشار عمدتا جهت ذخیره سیالات با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد حال دلیل استفاده از مخازن کروی چیست ؟

رایج‌ترین شکل مخزن ذخیره ،شکل استوانه‌ای با دو عدسی است که نیمکره یا بیضوی هستند. مخازن کروی دارای سطح بیشتری در واحد حجم هستند.

مزیت یک کره نسبت به یک استوانه افقی با همان حجم توسط سر استاتیک افزایش می یابد، زیرا این یک تمرین است که اجازه دهید ضخامت کره از بالا به پایین با افزایش فشار تغییر کند. کروی ها برای ذخیره سازی با ظرفیت زیاد ترجیح داده می شوند. ظرف کروی انتخاب خوبی با قطر بالای 10 متر است.

مخزن کروی برای نگهداری سیالات در فشار بالا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد .

یک مخزن کروی از استحکام مناسبی در ساختارش بهره می برد توزیع تنش در سطح داخلی و خارجی کره یکنواخت است بنابراین نمی توان هیچ نقطه ضعفی را برای آن متصور بود .

دلیل کروی شدن یک قطره آب در هنگام سقوط آزاد چیست ؟

این شکل زمانی حاصل می گردد که تنش بر روی سطح خنثی گردد وقتی که هیچ نیروی خارجی بر روی آن عمل نمی کند و کره سطح کوچکتری بر واحد حجم نسبت به بقیه اشکال هندسی مخازن دارد و این به بدان معنی است که انتقال حرارت از محیط های گرمتر به سیال داخل مخزن نسبت به مخازن مخازن استوانه ای یا مکعبی بسیار کمتر است .

نقش فشار و دما در طراحی مخزن کروی تحت فشار

فشار و دما در سیالات داری رابطه ای مستقیم می باشند بنابراین فشار داخلی یک مخزن به شدت به دمای سیال درون مخزن ارتباط دارد و این می تواند تا حد زیادی تحت تأثیر دمای محیط قرار بگیرد . در مورد آب اگر انبساط و انقباض آب در داخل یک ظرف بسته را در نظر بگیریم تغییر فشار و دما در هنگام یخ زدن یا گرم شدن وجود دارد . شکل کروی استحکام زیادی در مقاومت در برابر این فشارها ایجاد می کند و به واسطه دارا بودن کمترین میزان سطح بیرونی اشکال کروی ، باعث کاهش انتقال دمای محیط گرمتر بر حجم کلی می گردد.
البته این مورد را نباید فراموش کرد که ساخت مخازن کروی نسبت به دیگر مخازن از دشواری قابل ملاحظه ای برخوردار است که این خود باعث گرانتر تمام شدن قیمت مخازن تحت فشار کروی می گردد اما در ظرفیت های بالا از نظر اقتصادی ، صرفه اقتصادی قابل توجهی را خواهند داشت .
مخازن ذخیره سازی کروی به صورت معمول از اجزا یا قطعات فلزی متعددی تشکیل شده اند که در سایت بهره بردای و یا کارگاه شرکت بهینه آب به یکدیگر جوش داده شده یا پیچ می شوند. ریسک بودن جوش و درز به طور کلی به عنوان نقاط ضعف در طراحی مخزن فشار بالا پذیرفته شده است و به این نقاط توجه ویژه ای را می طلبد . در مخزن کروی از تعداد قطعات کمتری مورد استفاده قرار می گیرد و این باعث می گردد تا ضریب اطمینان در ساخت افزایش پیدا کند و استحکام مخزن را افزایش دهد .

ساخت مخزن کروی تحت فشار

نحوه ساخت مخازن کروی

مخازن کروی به عمدتا به دو روش ساخته می شوند :
1- تقسیم مخزن بر اساس خط افق و شکل دهی مخزن کروی به روش انفجاری انجام می گردد
در روش ساخت مخازن کروی انفجاری قسمت ها مختلف مخزن در ابتدا به شکل مخروط های ناقص در کنار یکدیگر قرار می گیرند
2- تقسیم مخزن بر اساس خطوط عمودی برابر در این روش مساحت تمامی قسمت ها برابر می باشد
روش ساخت مخازن کروی
مراحل ساخت مخازن کروی
استاندارد مخازن کروی

طراحی مخازن کروی

تفاوت بین فرمول طراحی پوسته مخزن کروی و پوسته استوانه ای چیست؟

در شرایط طراحی یکسان با فشار طراحی، دمای طراحی و مواد یکسان، ضخامتی که از فرمول فشار داخلی مخزن تحت فشار کروی بدست می آورید نصف مخزن تحت فشار استوانه ای خواهد بود.
فرمول طراحی پوسته استوانه ای t = PR/ (SE-0.6P) و برای پوسته کروی t = PR/ (2SE-0.2P) است.
که “t” نشان دهنده ضخامت، “R” شعاع داخلی، “S” تنش مجاز، “P” فشار طراحی و “E” ضریب بازدهی است.
به عنوان مثال، اگر فشار طراحی شما 250psi است، شعاع داخلی 500 میلیمتر است. تنش مجاز 20000psi و joint efficiency یک می باشد.
ضخامت شما برای پوسته استوانه ای 6.3 میلی متر خواهد بود ولی برای پوسته کروی 3.129 میلی متر خواهد بود.

کاربرد و مزیت مخزن فشار کروی چیست؟

هنگامی که شما نیاز به ذخیره سازی برای مقدار زیادی مایع یا گاز تحت فشار دارید، به این معنی که به حجم زیادی نیاز دارید، پس به یک مخزن تحت فشار بزرگ نیاز دارید، بنابراین یک مخزن تحت فشار پوسته کروی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
همانطور که در مثال بالا بیان گردید ، ضخامت پوسته مخزن کروی برای یک شرایط طراحی مشابه تقریبا نصف ضخامت پوسته مخزن استوانه ای است. همچنین قرار دادن یک مخزن تحت فشار استوانه ای بلند ممکن است از نظر چیدمان کارخانه مناسب نباشد

تفاوت روش ساخت مخزن تحت فشار کروی و استوانه ای چیست؟

مخازن تحت فشار پوسته ای استوانه ای عمدتا در کارگاه ساخته می شوند و سپس به سایت بهره برداری منتقل می شوند به جز برج های فرآیندی طولانی که ممکن است در دو قطعه ساخته شوند و در سایت بهره برداری با یک جوش محیطی تکمیل شوند و این فقط به دلیل تسهیل در روند فرآیند حمل و نقل می باشد .
اما مخزن تحت فشار کروی در سایت بهره برداری مونتاژ می شوند و قطاع های پوسته کروی عمدتا در کارگاه  شکل می گیرند و سپس برای مونتاژ به دقت به سایت بهره برداری منتقل می شوند.

سازنده مخزن کروی تحت فشار

چه نوع موادی در یک مخزن کروی تحت فشار ذخیره می شود؟

بیشتر مخازن LNG (گاز طبیعی مایع) و LPG مخازن کروی هستند اما بوتان، پروپان، آمونیاک، اکسیژن، هیدروژن و نیتروژن نیز در مخازن کروی ذخیره می شوند.

الزامات بازرسی حین سرویس برای مخازن کروی تحت فشار چیست؟

الزامات بازرسی حین سرویس مشابه موارد مربوط به مخزن تحت فشار استوانه ای است و بر اساس الزامات استاندارد API STD 510 است.

برخی از نکات مهم در مورد بازرسی حین بهره برداری مخزن کروی عبارتند از:

برنامه بازرسی باید به صورت شناور تدوین شود و به طور کلی، بازرسی داخلی مخزن یک الزام اجباری است.
شما باید بازرسی داخلی را در فواصل زمانی انجام دهید در شرایطی که نیمی از عمر مخزن باقی مانده و یا عمر مخزن 10 سال بیشتر نباشد، هر کدام کمتر باشد.
می توانید عمر باقی مانده را با فرمول ساده زیر محاسبه کنید:
RL = (Tc-Tmin)/CR
هنگامی که Tc ضخامت واقعی است و Tmin حداقل ضخامت مورد نیاز است، می توان آن را با تقسیم ضخامت اسمی بر میزان نرخ خوردگی به دست آورد و CR نرخ خوردگی است.
به عنوان مثال: شما یک مخزن ذخیره کروی با ضخامت واقعی پوسته 1.121 اینچ دارید، و حداقل ضخامت مورد نیاز 1.0 و نرخ خوردگی 0.005 اینچ در سال است، بنابراین طول عمر انتظاری خواهد بود:
سال    24.2=0.005/(1.0 – 1.121)
بنابراین فاصله بازرسی داخلی به صورت زیر خواهد بود:
نیمه عمر 12.1 = 2 / 24.2  ، بنابراین 10 < 12.1 ، سپس فاصله بازرسی داخلی 10 سال خواهد بود.

ابعاد متداول مخزن کروی تحت فشار

شماره تماس

021-46866276

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *