بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

مخزن آب مناسب آپارتمان 10 واحدی

مخزن آب مناسب آپارتمان 10 واحدی

وجود مخزن آب در ساختمان بخش حیاتی و مهم در تأمین نیازهای روزانه به آب دارد. این مدل مخزن آب انواع مختلفی دارند که از مدل های آن می‌توان به مخزن پلاستیکی(پلی اتیلن) و مخزن آب فلزی اشاره کرد. این مخازن به‌عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی موقت آب شهری عمل کرده و از تغییرات فشار آب جلوگیری می‌کند. مخزن آب برای آپارتمان 10 واحدی از نظر طراحی و ابعاد، باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا توانایی تأمین آب در هر لحظه و برای تمام واحدها را داشته باشد. همچنین، نصب سیستم فیلتراسیون مناسب می‌تواند کیفیت آب را ارتقاء داده و مشکلات ممکن در سیستم را به حداقل برساند. علاوه بر این، مکان مناسب برای نصب مخزن آب نیز بسیار اهمیت دارد. بهتر است این مخزن در طبقات پایین‌تر یا زیرزمین آپارتمان قرار گیرد تا فشار آب در بالاترین طبقات نیز مناسب باشد. همچنین، نظارت دوره‌ای بر وضعیت فنی و تمیزی مخزن ضروری است تا از عملکرد بهینه و عدم وجود نقص اطمینان حاصل شود. در ادامه این مقاله به بررسی بهترین مخزن آب برای آپارتمان 10 واحدی و نحوه انتخاب این مخازن می‌پردازیم.

راهنمای محاسبه لیتراژ مخزن آب در ساختمان‌ 10 واحدی

چهار مخزن آب پلاستیکی با رنگ مشکی نصب شده روی پشت بام که یکس از آنها در ارتفاع بالاتری نصب شده

برای محاسبه لیتراژ مخزن آب در یک ساختمان 10 واحدی، ابتدا باید تعداد کل ساکنین را شناسایی کنید. این شامل تعداد واحدها و تعداد ساکنین در هر واحد می‌شود. به عنوان مثال، اگر هر واحد دارای 3 نفر ساکن باشد، تعداد کل ساکنین برابر با 30 نفر خواهد بود.

سپس، مصرف آب متوسط هر نفر در یک روز را در نظر بگیرید. این میزان ممکن است با توجه به عادات مصرفی مردم و تجهیزات موجود متغیر باشد. به عنوان مثال، فرض کنید مصرف آب هر نفر در یک روز برابر با 150 لیتر باشد.

حالا با ضرب تعداد کل ساکنین (30 نفر) در میزان مصرف آب هر نفر (150 لیتر)، می‌توانید لیتراژ مورد نیاز برای مخزن آب را محاسبه کنید. در این مثال، لیتراژ مورد نیاز برابر با 4500 لیتر در روز خواهد بود.

برای بهینه‌تر کردن این محاسبه، به ساعات اوج مصرف آب نیز توجه کنید. اگر مصرف آب در ساعات خاصی از روز بیشتر است، ممکن است نیاز باشد تا ورودی مخزن آب بر اساس این ساعات افزایش یابد.

در نهایت، توصیه می‌شود با مشاوره از متخصصان مربوطه و در نظر گرفتن شرایط خاص ساختمان، تصمیم نهایی را بگیرید تا مخزن آب انتخابی، به‌طور دقیق به نیازهای ساکنین پاسخ دهد.

انتخاب مخزن آب مناسب آپارتمان ۱۰واحدی

اولین عامل در انتخاب مخزن برای آپارتمان 10 واحدی تعداد ساکنین است. با محاسبه میزان مصرف آب بر اساس تعداد واحدها و تعداد افراد در هر خانوار، می توان حجم مورد نیاز برای منبع آب آپارتمان را تخمین زد. در نتیجه مخزن 10 هزار لیتری به‌عنوان یک گزینه مناسب برای آپارتمان 10 واحدی با میانگین 4 نفر در هر واحد پیشنهاد شده است.

همچنین نوع ساختمان و نوع استفاده از آب نیز تأثیرگذار است. برای ساختمان‌های اداری که معمولاً مصرف آب کمتری دارند و پمپ آب در ساعات مشخصی انجام می‌شود، لیتراژهای پایین‌تری ممکن است کافی باشد.

به منظور اطمینان از انتخاب درست، مشورت با متخصصان و کارشناسان پیشنهاد می‌شود. آنها با بررسی دقیق نیازها و شرایط ساختمان، می‌توانند راهنمایی مناسبی ارائه دهند و بهترین گزینه برای تانکر آب آپارتمان 10 واحدی را مشخص کنند.

انواع مخزن آب مناسب آپارتمان 10 واحدی

سه مخزن آب نصب شده در پشت بام یک ساختمان که دوتا از مخازن پلاستیکی و دیگری استیل است 

مخزن های آب برای آپارتمان 10 واحدی دارای انواع مختلفی می‌باشند. از بهترین مدل های متناسب با آپارتمان می‌توان به مدل های پلی اتیلن (پلاستیکی)، بتنی، فلزی و فایبرگلاس آن اشاره کرد. در ادامه به شرح کامل این موارد می‌پردازیم.

1. مخزن آب پلی اتیلن (پلاستیکی): 

این نوع مخزن‌ها سبک بوده و از مواد پلاستیکی مقاوم در برابر خوردگی ساخته می‌شوندکه در برابر شرایط جوی مقاوم هستند. آنها برای نصب در فضاهای محدود مناسب‌‌اند و به عنوان مخزن‌های زیرزمینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2. مخزن آب فلزی: 

این نوع مخزن‌ها از جنس فلزات مانند آهن یا استیل ساخته می‌شوند. آنها معمولاً دارای عمر طولانی‌تری هستند و می‌توانند در برابر ضربه و شارایط محیطی سخت  مقاومت نشان دهند.

3. مخزن آب بتنی: 

این نوع مخزن‌ها از بتن ساخته می‌شوند و به دلیل ساختار محکم و مقاوم در برابر فشار، برای استفاده در ساختمان‌های بلند مناسب هستند.

4. مخزن آب فایبرگلاس (GRP): 

این مخازن از مواد کامپوزیتی مثل فایبرگلاس ساخته می‌شوند و همچنین در برابر خوردگی مقاومت دارند و با مواد شیمیایی نیز سازگار هستند.

مکان مناسب برای نصب مخزن آب در ساختمان 10 واحدی 

پنج مخزن آب پلاستیکی در بالای پشتم بام یک ساختمان نیمه ساز

در انتخاب مکان مناسب برای نصب مخزن آب در ساختمان 10 واحدی، در صورت داشتن قطعی برق، بهتر است مخزن را در پشت بام نصب کنید تا از نیروی گرانش و فشار ثقلی هنگام قطعی برق بهره‌مند شوید. اما اگر مشکلات قطعی برق وجود ندارد، نصب مخزن در موتورخانه یا پارکینگ به‌عنوان گزینه‌های مناسب‌تر مطرح می‌شوند. در صورت تصمیم به نصب مخزن آب در پشت بام، لازم است مواردی مانند برسی تحمل پذیری وزن، فشار آب، حجم ذخیره سازی و انتقال آن را در نظر داشته باشید. در ادامه به شرح هر یک از این موارد برای درک بهتر شما می‌پردازیم.

1. بررسی تحمل پذیری وزن: 

اطمینان از اینکه پشت بام ساختمان توانایی تحمل وزن مخزن را دارد، با در نظر گرفتن استانداردها و ویژگی‌های سازه.

2. فشار آب: 

ارزیابی فشار آب شبکه شهری در ساعات پرمصرف و تصمیم گیری بر اساس این اطلاعات که آیا مخزن پشت بام می‌تواند نیازهای آبی را تأمین کند.

3. حجم ذخیره‌سازی:

 تنظیم حجم مخزن به گونه‌ای که با افزایش حجم ذخیره، مشکلات ناشی از فشار آب کم رفع شود.

4. انتقال مخزن:

 برنامه‌ریزی دقیق برای انتقال مخزن به پشت بام با استفاده از وسایل مخصوص یا جرثقیل.

این نکات به شما کمک می‌کنند تا بهترین مکان برای نصب مخزن آب را با توجه به شرایط و ویژگی‌های ساختمان انتخاب کنید.

دلایل استفاده از مخزن آب در آپارتمان 10 واحدی 

استفاده از مخازن آب در ساختمان‌های 10 واحدی دارای اهمیت‌های چندگانه مانند حل مشکل افت فشار آب، مقابله با قطعی آب مکرر، تأمین آب شرب تصفیه شده، انعطاف‌پذیری در نصب و تعمیر و نگهداری آسان‌تر می‌باشد که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم‌.

حل مشکل افت فشار آب

در برخی از مناطق ممکن است فشار آب شهری کاهش یابد، که مشکلاتی برای استفاده مقرون به صرفه از آب ایجاد می‌کند. نصب مخزن آب این مشکلات را با تنظیم فشار آب و رفع افت فشار بهبود می‌بخشد.

مقابله با قطعی آب مکرر

در مناطقی که قطعی آب مکرر است، مخازن آب امکان استفاده از آب در زمان‌های قطعی را فراهم می‌کنند و از نگرانی‌های مربوط به دسترسی به آب جلوگیری می‌کنند.

تأمین آب شرب تصفیه شده

با نصب مخزن آب و استفاده از سیستم تصفیه، کیفیت آب شرب قابل اطمینان می‌شود. مخازن آب با فیلترهای مناسب، از ذرات و آلودگی‌ها در آب جلوگیری کرده و آب شرب را تمیز و ایمن می‌سازند.

انعطاف‌پذیری در نصب

مخازن آب به دلیل انعطاف‌پذیری در ابعاد و حجم، قابلیت نصب در فضاهای مختلف را فراهم می‌کنند و به انتخاب مناسب برای ساختمان‌های با فضای محدود کمک می‌کنند.

تعمیر و نگهداری آسان‌تر

مخازن آب اغلب از موادی ساخته می‌شوند که تعمیر و نگهداری آنها نسبت به سیستم‌های توزیع آب شهری، راحت‌تر است.

با توجه به این مزایا، نصب یک مخزن آب مناسب می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی ساکنین و بهینه‌سازی مدیریت منابع آب در ساختمان های بزرگ کمک کند.

جمع‌بندی

انتخاب مخزن آب مناسب آپارتمان 10 واحدی بستگی به نیازها و شرایط خاص آپارتمان از نظر نوع و مواد ساخت دارد. مخازن آب پلاستیکی(پلی اتیلن) به دلیل سبکی و مقاومت در برابر خوردگی مناسب هستند، در حالی که مخازن آب فلزی به عمر طولانی و مقاومت در برابر شرایط سخت مشهورند. همچنین نصب مخزن آب در آپارتمان 10 واحدی می‌تواند به حل مشکلاتی نظیر افت فشار آب در مناطق با فشار کم کمک کند. این اقدام همچنین در مواقع قطعی آب مکرر، به ساکنین امکان استفاده از آب ذخیره شده را فراهم می‌کند و از نگرانی های مربوط به قطعی آب جلوگیری می‌کند. همچنین با جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آب باران، مخازن آب می‌توانند به حفظ منابع آبی و کاهش استفاده از آب شهری در فعالیت‌های مرتبط با گل و گیاهان، حیات خانگی و حتی آب شرب کمک کنند.

در نهایت با مشاوره تخصصی می‌توانید انتخاب مخزن آب در آپارتمان 10 واحدی خود را به راحتی انجام داده و پس از مدتی دریابید که با بهینه‌سازی مدیریت منابع آبی، افزایش رفاه ساکنین و حفاظت از محیط زیست میسر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *