بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

روش تخلیه سپتیک تانک چگونه است؟

روش تخلیه سپتیک تانک چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که روش تخلیه سپتیک تانک چگونه است؟ باید گفت تنها روش تخلیه سپتیک تانک، استفاده از پمپ های لجن کش است. به این صورت که لوله‌های مکنده فاضلاب را درون سپتیک تانک قرار می‌دهند و مواد جامد و لجن ها را بیرون می‌کشند، و پساب فاضلاب که همان مایع بد بو می‌باشد به درون فاضلاب شهری می‌ریزد. 

نکته مهم برای تخلیه سپتیک تانک، استفاده از خردکن می‌باشد که باعث افزایش طول عمر و جلوگیری از خرابی پمپ لجن کش می‌شود.

نکته قابل اهمیت دیگر در اینجا این است که باید مقداری از لجن در کف سپتیک تانک باقی بماند تا فرآیند تجزیه به واسطه باکتری های فعال برای فاضلاب های بعدی ادامه دار و راحت تر باشد.

حال که به سوال روش تخلیه سپتیک تانک چگونه است؟ پاسخ داده ایم، در ادامه به این سوال که سپتیک تانک چیست؟ پاسخ می‌دهیم و زمان مناسب جهت تخلیه سپتیک تانک را بیان می‌کنیم.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک کوچک در زمین

سپتیک ها نوعی از تانک می‌باشند در جنس های مختلف مانند بتن، فایبرگلاس و پلی اتیلن که در مناطقی که دسترسی درستی به سیستم فاضلاب ندارند استفاده می‌شود.

کاربرد سپتیک تانک، جهت تصفیه اولیه و جذب جامدات از خروجی فاضلاب مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان ها و …، تا زمانی که مایعی بد بو وارد چاه فاضلاب شود و باعث گرفتگی چاه نشود، می‌باشد.

در ابتدا فاضلاب به مخزن سپتیک تانک وارد می‌شود، بعد از گذشت زمانی مواد جامد ته نشین می‌شوند و مواد سبک تر سطح بالاتر را تشکیل می‌دهند.

مایع بدبویی که به عنوان پساب شناخته می‌شود، پس از کار تصفیه و جذب سپتیک تانک به عنوان خروجی از فاضلاب می‌باشد، اما به اندازه ای تصفیه نمی‌شود که بتوان آن را وارد آب های سطحی کرد. پساب ها وارد چاه جذبی یا فاضلاب شهری می‌شوند. 

عملکرد سپتیک تانک

تصویری از روش عملکرد سپتیک تانک

مخزن های سپتیک از 2 بخش مجزا به نام های مخزن تصفیه و میدان تخلیه تشکیل شده‌اند. این مخازن توسط یک دیواره از یکدیگر جدا هستند. فاضلاب در ابتدا وارد بخش ابتدایی که دو سوم بخش دوم است وارد می‌شود. فاضلاب به دلیل سنگین بودن نسبت به آب و روغن در کف ته نشین می‌شود که همین امر به مرور باعث ایجاد لجن در کف و دیواره ها می‌شود. پس از تخلیه فضولات پس آب ها توسط لوله، بین بخش اول و بخش دوم وارد قسمت دوم می‌شود. در این قسمت ذرات ریز روغن و چربی به روی آب رفته و همین امر باعث خروج آب های تمیز از خروجی سپتیک می‌باشد.

زمان مناسب جهت تخلیه سپتیک تانک

تخلیه سپتیک تانک با استفاده از دستگاه مکش توسط یک فرد ماهر

زمان مناسب جهت تخلیه سپتیک تانک به عواملی همچون حجم سپتیک تانک، جنس بدنه سپتیک تانک، تعداد افراد استفاده کننده، میزان فاضلاب ورودی و … بستگی دارد. هر چه ورودی فاضلاب بیشتر باشد و مواد جامد بیشتری وارد فاضلاب شود، زمان تخلیه سپتیک تانک  کوتاه تر است.

به طور کلی زمان مناسب برای تخلیه سپتیک تانک بین ۲ تا ۵ سال است که البته بهتر است هر ۱ الی ۲ سال سپتیک تانک  مورد بررسی قرار بگیرد.

علائمی مانند خروج آهسته پساب، بوی بد و نامطبوع و وجود صدا در لوله ها می‌تواند هشدار تخلیه سپتیک تانک باشد.

لایروبی مخازن سپتیک

سپتیک ها با توجه به نوع عملکرد آنها پس از مدتی در قسمت کف و دیواره آن لجن می‌بندند. این لجن ها باعث کاهش حجم سپتیک شده و در صورت تخلیهنشدن به موقع مخزن شما به سرعت پر و شما نیاز به تخلیه مجدد سپتیک دارید. لایروبی سپتیک پس از تخلیه آن توسط فردی باتجربه باید صورت گیرد. فرد پس از تخلیه کامل وارد مخزن شده و با تراشیدن لجن ها حجم اصلی مخزن را بازگردانی می‌کند.

سخن پایانی 

مخزن های سپتیک برای مکان هایی که دسترسی درستی به فاضلاب ندارند استفاده می‌شود. این مخازن جنس های مختلفی همانند بتنی، فلزی و پلی اتیلن(پلاستیکی) دارد. مخزن های سپتیک به صورت دفنی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخازن به دو بخش تصفیه و میدان تخلیه تقسیم شده‌اند. فاضلاب در ابتدا به بخش اول ریخته و سپس توسط لوله رابط وارد بخش دوم می‌شود. پس آب های وارد شده به قسمت دوم تمیز شده و آب تمیز وارد لوله های خروجی مخزن می‌شود. مخزن های سپتیک به دلیل وجود فاضلاب، روغن و چربی در آنها باید هر چند وقت یکبار لایروبی شوند تا لجن های ایجاد شده در آن فضای مخزن را اشغال نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *