بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

تفاوت مخزن تک لایه و سه لایه

تفاوت مخزن تک لایه و سه لایه

تفاوت مخزن تک لایه و سه لایه که به نام های مخزن یک جداره و سه جداره نیز شناخته می‌شوند تنها در تعداد لایه های آن نیست بلکه تفاوت های بیشتری نسبت به یکدیگر دارند. علت اصلی تفاوت این مخازن که نقش کلیدی در ذخیره‌ سازی و تأمین آب برای مصارف مختلف صنایع و ساختمانی دارند به دلیل ساختار متفاوت آن ها است. همین تفاوت در ساختار بدنه  باعث ایجاد ویژگی های مهمی در این مخازن شده و در کارکرد و کاربرد آن ها تغییرات زیادی ایجاد کرده است.  برای آشنایی شما با این مخزن های پلی اتیلنی پر کاربرد در ادامه این مقاله، ما به بررسی تفاوت های اساسی بین این دو نوع مخزن آب، کاربرد آن‌ها و نحوه تشخیص مخازن خواهیم پرداخت.

مقایسه مخزن های تک لایه و سه لایه 

دو مخزن آب پلاستیکی که مخزن سمت چپی سفید و مخزن سمت راستی سبز می‌باشند

مخزن آب پلی اتیلنی یا پلیمری یکی از انواع مخزن آب پلاستیکی است که با مواد پلی اتیلن ساخته می‌شوند. امروزه پر استفاده ترین نوع مخازن در صنایع مختلف می‌باشند و دارای انواع متفاوتی هستند. این منابع آب در مواردی همچون طرح، رنگ، ابعاد و حجم، کاربرد و تعداد لایه با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به مقایسه برخی از این موارد در مخزن های تک لایه و سه لایه به طور کامل خواهیم پرداخت.

تعداد لایه

اولین و اساسی ترین تفاوت میان مخزن آب یک لایه و سه لایه، تعداد لایه های تشکیل دهنده بدنه آن ها است. وجود لایه میانی سیاه رنگ که مانع عبور پرتو های نور به داخل مخزن می‌شود و همین طور لایه ی درونی سفید رنگ که خود دلیلی برای  استحکام بیشتر و حفاظت مواد داخل مخزن از آلودگی های احتمالی ( رشد جلبک و باکتری ) و یا برعکس نشت مواد داخل مخزن به بیرون می‌باشد. تفاوت بین مخازن و اهمیت دقت در انتخاب را بالا می‌برد.

محل نصب مخزن

دومین تفاوت اساسی میان این دو مدل تانکرهای پلاستیکی، محل نصب و استفاده از آن ها است. با توجه به این نکته که در مخازن سه لایه، لایه سیاه رنگ میانی از نفوذ نور خورشید به داخل مخزن جلوگیری می‌کند. برای نگهداری مواد در محیطی که در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار دارد، باید از مخزن های سه لایه استفاده کرد که ضد اشعۀ UV می‌باشند و از ورود نور به درون مخزن جلوگیری می‌کند.

مقاومت در برابر فشار

هر دو نوع مخزن های آب پلاستیکی تک لایه و سه لایه در برابر فشار مقاوم اند. اما به دلیل ساختار مخازن سه لایه، این مخازن قادر به تحمل فشارهای بیشتری هستند. معمولا برای کاربردهای خانگی که نیاز به فشار آب پایین تری دارند از مخازن یک لایه استفاده می‌شود.

قیمت

یکی دیگر از تفاوت های مخزن های یک لایه و سه لایه، تفاوت در قیمت این مخازن است. از لحاظ قیمت، مخزن های آب سه گانه قیمت بیشتری نسبت به مخزن های تک لایه در همان حجم و اندازه دارند. البته لازم به ذکر است که این افزایش هزینه در بهبود کارایی و دوام مخازن نیز موثر است.

کاربرد مخزن تک لایه و سه لایه 

یک مخزن پلی اتیلن سه لایه با حجم زیاد که رنگ آن مشکی است

مخازن پلی اتیلنی یک لایه و سه لایه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی، وظیفه اصلی این مخازن نگهداری و حمل مایعات است. مخزن های پلاستیکی یک لایه مناسب استفاده در مکان‌ هایی تاریک یا مکان هایی که اشعه‌ های مضر خورشید در آن جا وجود ندارد است، این در صورتی است که مخزن های سه لایه به دلیل وجود لایه سیاه رنگ میانی که به جلوگیری از رشد جلبک در داخل مخازن کمک می‌کند عمدتا در جهت نگهداری از آب آشامیدنی یا مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای نگهداری و حمل مواد شیمیایی، خورنده، اسیدی و بازی، پیشنهاد می شود تا از مخزن های سه لایه استفاده کنید.

نحوه تشخیص مخزن تک لایه و سه لایه 

انواع مخازن تک لایه و سه لایه در ابعاد و اندازه های مختلف با رنگ آبی در کارگاه

برای فرآیند تشخیص مخزن های آب تک لایه و سه لایه، با توجه به این که در ساختار مخزن های سه لایه از لایه میانی مشکی رنگ برای جلوگیری از عبور نور استفاده شده، با عمل به روش هایی مانند مشاهده سایه دست، نور داخل مخزن و تعیین سطح آب، که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم یک مخزن مناسب انتخاب کنید.

مشاهده سایه دست

در این روش، مخزن را در فضای روشن که نور کافی وجود دارد قرار دهید و دست خود را روی مخزن و سطح بیرونی آن بگذارید. در مخزن های سه لایه به دلیل عدم عبور نور، امکان دیدن سایه دست نیز از داخل وجود ندارد. در صورت مشاهده سایه، مخزن شما تک لایه است.

نور داخل مخزن

در مکانی که نور وجود دارد درپوش مخزن را به آرامی‌ببندید. اگر با این کار شما درون مخزن تاریک شد، به این معناست که تنها منبع ورود نور به داخل مخزن از طریق دریچه ورودی است و مخزن شما سه لایه است. اما در صورت مشاهده نور و نفوذ آن به داخل مخزن می توان نتیجه گرفت که مخزن تک لایه است.

تعیین سطح آب

در این روش باید مخزن مورد نظر را پر از آب کنید. اگر سطح آب درون مخزن از بیرون قابل مشاهده بود به این معناست که نور درون مخزن وجود دارد و این مخزن یک لایه است. در غیر این صورت مخزن شما سه لایه است چون هیچ نوری را از خود عبور نمی‌دهد.

جمع بندی

در نهایت، همان گونه که در مقاله اشاره شد، مخازن آب پلاستیکی ( پلی اتیلنی ) که رایج ترین آن ها مخازن تک لایه و سه لایه هستند هر کدام ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند و از لحاظ ساختار، مقاومت، کاربرد و هزینه متفاوت هستند. انتخاب و استفاده از هر نوع مخزن باید بر مبنای نیازها، بودجه موجود و کاربری خاص مورد نظر شما و در نظر گرفتن تمام تفاوت ها و نکات گفته شده باشد. کسب اطلاعات دقیق در مورد ساختار، ویژگی ها و نحوه استفاده از هر نوع مخزن  قبل از تهیه و استفاده از مخزن های آب به جهت جلوگیری از ایجاد هر گونه خطر و زیان جبران ناپذیر بسیار مفید و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *