بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

مخازن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن پلی اتیلنی یا پلیمری یکی از انواع مخازن پلاستیکی است که با مواد پلی اتیلن ساخته می‌شوند. درواقع مخازن یا تانک هایی که از جنس پلی اتیلن ساخته شده اند، برای ذخیره سازی، نگهداری و حمل و نقل مایعات استفاده می شود. این نوع مخازن به علت ویژگی‌ها و مزایای خاصی که دارند، در بسیاری از صنایع استفاده‌ شده وکاربرد فراوان دارند. در این مقاله، به بررسی انواع مخازن پلی اتیلنی، کاربردها و مزایا آنها خواهیم پرداخت.

انواع مخازن پلی اتیلنی

امروزه پر استفاده ترین نوع مخازن، مخازن پلی اتیلنی هستند. این مخازن در صنایع مختلف، با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. این مخازن از جنس پلیمر پلی اتیلن هستند، انواع مختلفی دارند که قابل استفاده برای مصارف متفاوت است. در ادامه به برخی از انواع این مخازن پلی اتیلنی اشاره خواهیم کرد.

1. مخزن پلی اتیلنی افقی

این نوع مخازن که به نام های مخزن خوابیده نیز شناخته می شوند، بیشتر در ذخیره سازی و نگهداری مایعات و آب شرب در صنایع غذایی، کشاورزی  و صنایع عمرانی کاربرد دارند. این مخازن برای مکان هایی که دارای محدودیت ارتفاع هستند پیشنهاد می شوند. این مخازن دارای ابعاد وحجم های مختلفی از 100 تا 15000 لیتر می باشد که متناسب با شرایط استفاده مشتری قابل سفارش وساخت است.

2. مخزن پلی اتیلنی عمودی

این نوع مخزن که به نام مخزن ایستاده نیز معروف است به دلیل طراحی هندسی خاصی که دارد بسیار پرطرفدار و پرفروش است و مناسب برای نصب در مکان هایی با عرض کم است. از مخازن عمودی در اغلب صنایع از جمله صنایع غذایی، داروسازی و پتروشیمی استفاده می شود. این مخازن در حجم های متنوع از 50 تا 20000 لیتر قابل تولید می باشد.

3. مخزن پلی اتیلنی مکعبی

این نوع مخازن همان گونه که از اسم آن ها مشخص است به شکل مکعب ساخته شده و به دلیل باریک بودن و ارتفاع کم آن  مناسب برای مکان هایی است که با مشکل کمبود فضا روبرو هستند. از این مخازن بیشتر برای نگهداری  آب در ساختمان ها برای آتش نشانی  و یا ذخیره‌سازی آب شرب در روستاها استفاده می شود. حجم این مخازن از 100 لیتر تا  2000 لیتر می باشد.

4. مخزن پلی اتیلنی قیفی

مخزن قیفی که با نام های مخازن زوک و یا مخازن ته قیفی نیز یاد می شود، به دلیل طراحی قیفی شکل خود که سبب تخلیه بهتر و کمک به خارج شدن کامل مواد درون آن می شود، بیشتر درصنایع و کارخانه های صنعتی کاربرد دارد. این مخازن با حجم و ابعاد متفاوت  100 تا 10000 لیتر تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

5. مخزن پلی اتیلنی زیر پله ای

این نوع از مخازن همانگونه که از اسمش پیداست برای جانمایی در زیر پله طراحی و تولید شده اند. این نوع مخازن که دارای حجم های 500 تا 1500 لیتر است مناسب برای نگهداری وذخیره آب شرب در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری وانباشت آب برای مصرف شیرهای آتش نشانی است.

6. مخزن پلی اتیلنی سپتیک

مخزن یا تانک سپتیک اغلب در مکان هایی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد، نصب می شود و به تصفیه اولیه فاضلاب کمک می کند. این مخزن اجازه نمی دهد فاضلاب بلافاصله وارد چرخه طبیعت شده وآلاینده های فاضلاب را به مواد بی خطر تبدیل می کند. مخازن سپتیک فقط در حجم 5000 لیتر تولید می شود.

7. مخزن پلی اتیلنی IBC

مخزن پلی اتیلنی IBC

مخازن IBC از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده است و برای حفظ  و نگهداری آب شرب و یا حمل و جابه جایی مایعات خاص مورد استفاده قرار میگیرد . در این نوع مخازن برای جلوگیری از تغییر شکل حالت مخزن، قفسه های محافظتی فلزی طراحی شده است. مخزن IBC فقط در حجم 1000 لیتر ساخته و تولید می شود.

8. مخزن پلی اتیلن انبساط

مخزن انبساط نوع دیگری از مخازن های تولیدی برای نگهداری آب می باشد. این مخازن، نقش زیادی در کنترل فشار سیالات در هنگام بالا رفتن دمای آنها در سیستم های گرمایشی مرکزی دارند. این مخازن با حجم هایی از 80 لیتر تا 110 لیتر تولید می شود و مناسب برای نگهداری آب، مواد شیمیایی و دارویی است .

9. مخزن  پلی اتیلن نیسانی

این مخزن همان طور که از اسمش پیداست در قسمت بار نیسان ها نصب شده و می توان درون آن ها انواع مایعات، از جمله مواد سوختی، اسید ها، آب شرب و مواد شیمیایی  ذخیره کرده و یا برای جا به جا یی این نوع از مواد، استفاده کرد. در حال حاضر مخزن نیسانی فقط در حجم 2000 لیتر قابل تولید است. لازم به ذکر است که این مخازن به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که در برابرضربات و فشار ناشی از جابه جایی مایعات در حین حرکت وانت  بارمقاوم باشند.

مخزن  پلی اتیلن نیسانی

مخازن پلی اتیلنی بر اساس تعداد لایه های بدنه، نیز در چهار گروه مختلف دسته بندی می شوند. این مخازن کاربرد های متفاوتی در صنایع دارند. در ادامه به انواع این مخازن و کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

10. مخازن پلی اتیلن تک لایه

این مخازن به دلیل داشتن مقاومت بالا بیشتر برای نگهداری مایعات خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن به صورت بی رنگ و یا رنگی قابل تولید هستند و نسبت به دیگر مخازن مقاوت بیشتری دارند

11. مخازن پلی اتیلن سه لایه

این مخازن همان گونه که از نامشان مشخص است دارای سه لایه هستند به صورتی که یک لایه مشکی در وسط  دولایه ی درونی  بیرونی مخزن قرار گرفته که مانع از عبور پرتو های نور به داخل مخزن می شود. وجود لایه سیاه رنگ میانی به جلوگیری از رشد جلبک در داخل مخازن کمک می کند. این نوع مخازن مناسب برای نگهداری آب آشامیدنی و مواد حساس به نور است.

12. مخازن پلی اتیلن چهارلایه

این مخازن که اغلب به صورت سفارشی طراحی و ساخته می شوند. برای ذخیره و نگهداری  مواد شیمیایی بسیار حساس کاربرد دارد . این مخازن دارای دولایه ی  سیاه رنگ وعایق نور درمیان لایه های درونی و بیرونی مخزن هستند.

13. مخازن پلی اتیلن چهارلایه فوم دار

در هنگام تولید این مخازن که اغلب به صورت سفارشی انجام می شود، از پودر خاصی میان لایه های مخزن استفاده می شود. وجود لایه فومی علاوه بر افزایش ضخامت و ایجاد استحکام، سبب کاهش روند انتقال حرارت از جداره مخزن شده و در شرایط آب و هوایی گرم و سرد، دمای داخل مخزن را برای  مدت طولانی تری ثابت نگهداشته و سرعت تغییر دما را بسیار کاهش  می دهد.

کاربرد مخزن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلنی در بسیاری از صنایع و کاربردها به وفور استفاده می‌شوند. در ادامه به چند مورد از کاربردهای این مخازن در صنایع مختلف اشاره کردیم.

  • در صنعت خودرو، جهت ذخیره سازی و نگهداری انواع سوخت ها، روغن موتور، روغن سوخت و یا سوخت دیزل از این مخازن استفاده می شود.
  • در کشاورزی برای نگهداری سموم و آفت کش ها و ذخیره سازی آب برای آبیاری نیز این مخازن به کار گرفته می شود.
  • در صنایع غذایی، از مخازن پلی اتیلنی برای نگهداری و ذخیره مواد غذایی و مواد اولیه استفاده می شود.

مزایا مخازن پلی اتیلن

از مزایا مخازن پلی اتیلن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مقاوم در برابر اشعه UV
  • مقاوم ر برابر خوردگی، سرما و گرما، ضربه و نور آفتاب
  • نصب راحت و آسان
  • بدون درز و شکاف و طول عمر بالا
  • بدون ایجاد تغییردر رنگ، بو و ترکیبات مایع

در پایان، با توجه به مطالب ذکر شده در بالا می‌توان گفت: مخازن پلی اتیلنی به دلیل ویژگی‌ها و مزایای خاصی که دارند،می توان در بسیاری از صنایع برای استفاده های مختلف بکاربرد، این مخازن  با قابلیت ها و مزایای متنوعی که دارند بهترین گزینه انتخابی برای ذخیره، نگهداری و حمل مایعات و آب شرب می باشند .

شماره تماس

021-46866276

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *