بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

نصب مخزن آب در پشت بام

نصب مخزن آب در پشت بام

نصب مخزن آب در ساختمان ها به دلیل کمبود فشار آب و قطعی مکرر آب در برخی فصول سال امری ضروری است. با توجه به این که در طبقات بالایی ساختمان ها فشار آب کم تر می شود، برای فراهم آوردن فشار ثقلی لازم برای تامین آب همه طبقات ساختمان، یکی از نقاط مناسب برای نصب مخزن آب پشت بام است. با نصب مخزن پلاستیکی آب در ارتفاع در صورت قطع آب، نقص در عملکرد پمپ آب و یا قطع برق، می توان آب درون مخزن را به راحتی و با فشار بالا به ساکنین منتقل کرد. البته لازم به ذکر است که نصب مخزن های آب در پشت بام باید به صورت اصولی و با رعایت نکات ایمنی باشد. در ادامه به مزایای نصب مخزن در پشت بام و نکات مهمی در مورد نصب مخزن آب بر روی پشت بام اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم در مورد نصب مخزن آب بر روی پشت بام

مخزن نصب شده پلی اتیلن که قسمت بالایی آن کمی پوسیده است

نصب مخزن های پلی اتیلنی آب بر روی پشت بام نیازمند توجه به نکات مهمی است که در ادامه به هریک از آن ها به طور کامل می پردازیم. با رعایت به این نکات می‌ توانید از حداکثر ظرفیت کارایی مخازن استفاده کنید.

بررسی توانایی تحمل وزن مخزن آب بر روی پشت بام

اصلی ترین نکته در حین نصب مخزن بر روی پشت بام، بررسی میزان تحمل پذیری پشت بام است. به طور استاندارد پشت بام ساختمان ها توان تحمل 300 الی 500 کیلو گرم در هر متر مربع را دارند که می توان این مقدار را به لیتر تبدیل کنید تا میزان تحمل پشت بام شما مشخص شود. قابل ذکر است که در هنگام نصب مخزن های حجیم، با شاسی کشی می توان  فشار وارد شده به یک نقطه را پخش کرد. همچنین پیشنهاد می شود مخزن را روی قسمت‌ هایی که دارای ستون هستند نصب کنید.

بررسی فشار آب شهری

یکی از نکات مهمی که در نصب مخزن بر روی پشت بام باید به آن توجه کنید، میزان فشار آب شهری است. از کاربرد های مخازن آب می توان به جبران فشار کم آب شهری اشاره کرد. نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام می ‌تواند به توزیع بهتر آب در سیستم کمک کند. با نصب اصولی مخزن، در زمان های قطعی آب یا زمان هایی که فشار آب کم باشد، این مشکل نیز حل خواهد شد.

نصب مخزن روی پشت بام

نصب مخزن آب روی پشت بام کار راحتی نیست. گام اول بعد از بررسی و تایید ایمنی محل قرار گیری مخزن و همین طور جانمایی آن  انتقال مخزن به پشت بام است که یکی از چالش برانگیزترین مراحل نصب مخزن است. برای انتقال مخزن به پشت بام  می توان از طناب و یا بالابر و در مخازن بزرگ تر جرثقیل استفاده کرد. محل نصب منبع آب در پشت بام باید از ارتفاع و استحکام کافی برخوردار باشد.

مزایای نصب مخزن آب در پشت بام

مخزن آب نصب شده بر روی پایه های بلند روی پشت بام یک خانه

نصب مخزن آب بر روی پشت بام یکی از روش های خوب برای بهره برداری بهینه از فضای خالی بالای ساختمان است و از مزایای زیادی برخوردار است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاهش آلودگی صوتی 

پمپ های آب علاوه بر هزینه بالا، آلودگی صوتی زیادی نیز به همراه دارند که باعث نارضایتی ساکنین ساختمان ها می شود. بهترین راه برای جلوگیری از صدای آزار دهنده پمپ ها در محیط های مسکونی نصب مخزن های آب در پشت بام است.

کاهش مصرف برق

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام می ‌تواند در کاهش مصرف برق و انرژی کمک کند. در هنگام قطعی برق، فشار آب به حداقل می ‌رسد و مشکلات بسیار زیادی را برای افراد به وجود می ‌آورد. با نصب مخزن در پشت بام در صورت قطع شدن برق هم، این مخازن مانند قبل به کار خود ادامه می ‌دهند و در هر صورت به آب دسترسی خواهید داشت.

کاهش هزینه 

در صورت نصب مخزن آب در پشت بام ( بالاترین نقطه ساختمان )، در همه ساعات روز فشار آب بالا بوده و هزینه‌ های مرتبط با افزایش فشار آب و توزیع‌ آن کاهش می یابد و دیگر نیازی به خرید و نصب پمپ جهت افزایش انرژی برای پمپاژ آب نخواهد بود.

نکات پر اهمیتی که در نصب مخزن در پشت بام باید به آن توجه کرد

مخزن آب استیل که بر روی پایه در پشت بام یک خانه نصب شده است

  • سطح زیر مخزن باید مستحکم باشد تا هم وزن مخزن را تحمل کند، هم مانع از تکان خوردن و لرزیدن مخزن شود.
  • سطح زیر مخزن باید صاف و تراز باشد. برای تراز کردن مخزن، از اجسام متفرقه استفاده نکنید و سعی کنید زیر کاری اصولی برای مخازن تعبیه شود.
  • در صورتی که محل نصب مخزن در مجاورت نور مستقیم خورشید است، پیشنهاد می شود از مخزن های پلی اتیلن سه لایه استفاده کنید.
  • سطح زیر منبع باید کاملا یک دست باشد، از نصب مخزن آب روی سطح شیاردار و یا نرده ‌ای پرهیز کنید.
  • بهتر است که ارتفاع سطح نصب مخزن آب، کمی بالاتر از سطح زمین باشد تا فشار کافی در لوله‌ ها توسط نیروی جاذبه ایجاد شود.( در صورت نصب پمپ این کار ضرورتی ندارد)
  • در مسیر ورودی آب به مخزن، باید، والو و شیر یک ‌طرفه در نظر گرفته شود. والو برای قطع آب ورودی به مخزن در شرایط ضروری و شیر یک ‌طرفه برای جلوگیری از برگشت آب به هنگام قطعی، مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
  • از ضربه ‌زدن به مخزن پلی اتیلنی و آسیب‌ زدن به آن با اجسام نوک ‌تیز باید خودداری کنید.
  • روی مخزن نباید هیچ جسم سنگینی قرار داد.
  • برای جلوگیری از ترکیدگی مخزن ها، روی بدنه مخازن، سوپاپ هوا نصب کنید، تا نیازی به آب‌ بندی و هوابندی نداشته باشد.
  • قبل از روشن کردن مخزن و استفاده از آن، اطمینان یابید اتصالات به درستی نصب شده ‌اند.

جمع بندی

به طور کلی، نصب مخزن آب پلاستیکی بر روی پشت بام به دلیل ویژگی ‌هایی همچون هزینه کم‌ تر، کاهش آلودگی‌ های صوتی، کار کردن مخزن حتی در زمان قطعی برق، امکان دسترسی به آب در شرایط اضطراری و همسو بودن آن با محیط زیست به دلیل امکان ذخیره سازی آب و استفاده از آن و در برخی مناطق امکان  ذخیره آب باران بهترین راه برای حل مشکلات توزیع آب برای ساکنین ساختمان ها و برج های بزرگ است. با رعایت نکات مهم ارائه شده در این مقاله، مطالعه راهنمایی های ارائه شده توسط سازندگان مخازن و عمل به نکات ایمنی می توانید به صورت اصولی و درست منبع آب را در ساختمان ها نصب کنید و از حداکثر ظرفیت کارایی مخازن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *