بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

مخزن فشار قوی چیست؟

مخزن فشار قوی چیست؟

مخزن فشار قوی یکی از اجزای مهم در ساختمان‌هایی که با مشکل فشار آب روبرو هستند، می‌باشد. برای پاسخ بهتر به این سوال که مخزن فشار قوی چیست؟ باید بیان کرد که در خطوط انتقال آب باید تداوم و یکنواختی جریان وجود داشته باشد، بنابراین در مخزن فشار قوی آب ذخیره شده و زمانی که نیاز است تا پمپ آب کار کند، آب مخزن فشار قوی وارد سیستم آبرسانی می‌شود و نیازی به روشن و خاموش شدن پمپ نمی‌باشد، در نتیجه باعث ثابت نگه داشته شدن سطح فشار آب و همچنین صرفه‌جویی در مصرف برق و عمر بیشتر پمپ آب می‌شود.

در ادامه به این سوال پر تکرار که مخزن فشار قوی چگونه کار می‌کند؟ پاسخ داده و همچنین مزایای مخزن فشار قوی را بیان می‌کنیم.

مخزن فشار قوی چگونه کار می‌کند؟

محل قرارگیری مخزن فشار قوی یا همان منبع تحت فشار در کنار یا روی پمپ آب می‌باشد. بدنه مخزن تحت فشار فلزی یا فایبرگلاس و در سه نوع، مخزن فشار قوی بادی، مخزن فشار قوی دیافراگمی و مخزن فشار قوی بالنی ساخته می‌شود. 

مخزن فشار قوی با نام های دیگری مانند مخزن تحت فشار، منبع دیافراگمی، مخزن پمپ آب و منبع انبساط بسته نیز شناخته می‌شوند.

همانطور که می‌دانید آب در لوله‌ها و خطوط انتقال آب باید با فشار یکسان در جریان باشد. بعد از نصب مخزن، پمپ روشن شده و مخزن شروع به پر شدن می‌کند. یا پر شدن مخزن هوا در بالای آن فشرده می‌شود. پس از خاموش شدن پمپ، آب درون منبع به وسیله فشار هوا وارد سیستم آبرسانی می‌شود. با کم شدن حجم آب منبع و کاهش یافتن فشار هوای داخل منبع، مجدد پمپ روشن شده و مخزن فشار قوی را پر از آب کرده و هوای داخل مخزن فشرده می‌شود.

در صورت نداشتن مخزن فشار قوی، با هر بار باز کردن شیر آب پمپ روشن و خاموش می‌شود، و این امر خود باعث کاهش عمر مفید پمپ آب است.

مزایای مخزن فشار قوی

مخزن تحت فشار قوی نصب شده در محل مورد نظر

مهم ترین مزیت استفاده از منبع تحت فشار یا همان مخزن فشار قوی، کاهش آلودگی صوتی پمپ آب می‌باشد. از دیگر مزایای مخزن فشار قوی می‌توان به افزایش طول عمر مفید پمپ به علت کم شدن دفعات روشن شدن پمپ، کاهش مصرف برق، جلوگیری از تغییرات ناگهانی فشار سیال و در نتیجه ضربه قوچ و در آخر تنظیم و ثابت ماندن فشار آب در لوله ها اشاره کرد.

کلام پایانی

سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که مخزن فشار قوی چیست؟ در پاسخ باید گفت مخزن فشار قوی به منظور پرفشار نگه داشتن جریان آب قبل از اینکه پمپ روشن شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در ادامه برای پاسخ به این سوال که مخزن فشار قوی چگونه کار می‌کند؟ باید با عملکرد این مخزن آشنا شوید، مخزن فشار قوی یا منبع تحت فشار در کنار یا روی پمپ آب نصب می‌شود. پس از نصب پمپ روشن شده مخزن پر می‌شود و هوا داخل مخزن فشرده می‌شود، فشار هوا باعث یکنواختی جریان آب درون خطوط انتقال می‌شود. پس از اینکه حجم آب درون مخزن کاهش یافت و فشار هوا کم شد، پمپ روشن شده و مخزن را پر می‌کند.

از مزایای مخزن فشار قوی می‌توان به کاهش مصرف برق، همچنین افزایش طول عمر پمپ آب، کاهش صدا ناشی از کار کردن پمپ آب و جلوگیری از ضربه قوچ اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *