بهینه آب

عربی

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

مزایای مخزن گالوانیزه چیست؟

مزایای مخزن گالوانیزه چیست؟

مخزن گالوانیزه یکی از مهم‌ترین ابزارها در صنعت و ساختمان ها است که برای مخزن هوایی فلزی، ذخیره سازی، آب بهداشتی مصرفی و آتش نشانی و نگهداری مواد شیمیایی غیر خورنده استفاده می‌‌شود. اصلی ترین استفاده این مخازن به عنوان مخزن هوایی فلزی و گالوانیزه است. بدنه مخزن یا تانکر گالوانیزه از جنس فلز گالوانیزه یا فولاد گالوانیزه با ضخامت های متفاوت ساخته شده است. این مخازن معمولا دارای یک لایه رویه ذغالی هستند که از ترک خوردگی و اکسیداسیون جلوگیری می‌کند. این مخزن ها که به صورت کلی به شکل های مکعبی استوانه ‌ای ( عمودی یا افقی ) در حجم های مختلف ساخته می‌‌شوند، به دلیل دارا بودن خاصیت مقاومتی در برابر فشار آب، ضد خوردگی، توان هیدرولیکی بالا، استاندارد های بهداشتی و از همه مهم‌تر قیمت مناسب و مقرون به صرفه بهترین گزینه برای ذخیره سازی آب شرب در حجم زیاد می‌باشند. در ادامه به مزایای این مخازن، کاربرد مخازن گالوانیزه، انواع آن و نکات مهم حین خرید آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع مخزن گالوانیزه

مخزن های گالوانیزه در ساختار های مختلف همچون مکعبی، استوانه ای و بیضی و در حجم های مختلف با توجه به نیاز خریدار و فضای قرار گیری مخزن طراحی و تولید می‌شوند. از دیگر مدل های مخزن گالوانیره می‌توان به مخزن هوایی، مخزن پیش ساخته، مدولار و تحت فشار اشاره کرد. در ادامه به بررسی پر طرفدار ترین مخازن گالوانیزه خواهیم پرداخت.

مخزن هوایی گالوانیزه

مخازن هوایی فلزی و گالوانیزه به عنوان برج های ذخیره آب نیز شناخته می شود و به طور معمول برای نگهداری و ذخیره آب شرب در ارتفاع 6 متری از سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از مخازن ازدو قسمت بدنه مخزن و پایه تشکیل می‌شوند و با توجه به نیاز خریدار طول پایه تغییر می کند. این دسته از مخازن که به صورت استوانه ای، کروی و نیم کره قابل ساخت و تولید می‌باشد، دارای اجزای مختلفی می‌باشد که وجود برخی از آن‌ها برای مخزن ضروری و برخی دیگر جزو آپشن محسوب می‌شوند.

مخزن گالوانیزه پیش ساخته

تمامی قطعات مخازن پیش ساخته به صورت کامل در کارخانه تولید می‌شود و برای مونتاژ به محل نهایی نصب منتقل می‌شود. مخزن های گالوانیزه پیش ساخته که به صورت مخزن مدولار تولید می‌شود نیاز به هیچگونه زیرسازی در محل برای نصب ندارد و قطعات بر روی پالتی مخصوص قرار می‌گیرد. از مزایای برجسته این مخازن می‌توان به ضد زلزله بودن آن‌ها و مقاومت در ضربه، زنگ زدگی و همچنین مقاومت در برابر اشعه های خورشید اشاره کرد.

مخزن آب استوانه ای 

مخزن اسفوانه ای گالوانیزه نصب شده در طبیعت برای ذخیره سازی آب باران

مخزن های استوانه گالوانیزه از محبوب ترین مخازن نگهداری مایعات است که با استفاده از این مخازن می‌توانید در فضا صرفه جویی کنید. تانکر های آب استوانه ای گالوانیزه به دو صورت افقی و عمودی طراحی و تولید می‌شود. مخازن استوانه ای عمودی بیشتر برای مکان هایی که محدودیت فضا در آن وجود دارد استفاده می‌شود و مخازن استوانه افقی قابلیت نصب به صورت دفنی دارند و هر دو آن‌ها در مقابل بریدگی ها و اجسام تیز و مواد شیمیایی خورنده مقاوم اند.

مخزن آب مدولار

مخزن گالوانیزه مدولار نصب شده در ارتفاع

مخزن های گالوانیزه مدولار از پرطرفدار ترین و جدیدترین تکنولوژی ها در صنعت مخزن آبی به شمار می‌رود. این مخازن را می‌توان هم بر روی سطح زمین و هم در ساختمان ها یا حتی بر روی بام آن‌ها را قرار داد و هیچ محدودیتی در محل قرار گیری و استفاده از این مخزن ها وجود ندارد. مخازن گالوانیزه علاوه بر قیمت مناسب و به صرفه بودن، از ماندگاری بالایی نیز برخوردار می‌باشند و قطعات از قبل آماده و استاندارد آن‌ها این امکان را فراهم می‌آورد تا در هر مکانی با کمترین زمان تنها با اتصال قطعات به یک‌دیگر مخزن ایجاد شود. به دلیل استفاده از اندود ذوب شده برای سطح خارجی این نوع مخزن ها، عمر مفید این مخازن بیشتر از دیگر مخازن است.

مخزن گالوانیزه تحت فشار

این نوع از مخازن بیشتر برای ذخیره سازی گازها و برخی سیالات خاص در مصارف صنعتی و پتروشیمی در فشاری غیر از فشار اتمسفر کاربرد دارند و به عنوان بخشی از دستگاه های صنعتی و مکانیکی به کار گرفته می‌شود. این مخازن در دماهای خیلی پایین قابل استفاده نیستند و از به وجود آمدن تنش های بزرگ، به دلیل پدیده ضربه قوچ جلوگیری می‌کند.

مزایای مخزن گالوانیزه

مخازن گالوانیزه دارای ویژگی‌ هایی هستند که آن‌‌ها را به یک انتخاب مناسب در برابر دیگر روش‌ های ذخیره سازی تبدیل می‌‌کند. و در صنایع مختلف محبوبیت بسیاری دارد. مزایای مخزن گالوانیزه به شرح زیر است.

مقاومت در برابر خوردگی

لایه گالوانیزه بر روی بدنه فولادی مخزن، مقاومت بالایی در برابر خوردگی فراهم می ‌کند. این مزیت مخازن گالوانیزه را تا حد زیادی در برابر آب، مواد شیمیایی یا حتی اثرات زیست محیطی محافظت می‌نماید.

عمر طولانی

به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مخازن گالوانیزه دارای عمر طولانی هستند و نیاز به تعویض و تعمیر کمتری را در طول گذر زمان دارند. این ویژگی، هزینه‌ های نگهداری و تعمیرات را کاهش می‌دهد و به تشویق برای استفاده از مخازن گالوانیزه در صنعت و ساختمان‌ ها در سراسر جهان کمک می‌کند.

قیمت مناسب 

یکی از مزایای مخازن گالوانیزه، قیمت مناسب و به صرفه بودن |آن می‌باشد. با توجه به قیمت اقتصادی و بازدهی بالای این مخازن، در تمامی صنایع از مخازن گالوانیزه استفاده می‌شود.

قابلیت بازیافت

از دیگر مزایای تانکرهای گالوانیزه قابلیت بازیافتی بودن آنها می‌باشد. این امر در حفظ محیط زیست نقش بزرگی دارد.

استاندارد بهداشتی بالا 

با توجه به اینکه در ساخت بدنه مخزن های گالوانیزه از هیچگونه مواد شیمیایی مضر استفاده نشده و بدنه ی گالوانیزه شده تانکر ها توسط یک لایه محافظتی پوشیده شده، از این مخازن به عنوان یک راه حل بهداشتی برای ذخیره و نگهداری مایعات خوراکی استفاده می‌شود.

کاربردهای مخزن گالوانیزه 

مخزن هوایی گالوانیزه نصب شده

همان گونه که گفته شد مخزن های گالوانیزه به دلیل ساختار مناسب و ویژگی های بسیاری که دارند همواره به عنوان بهترین و مناسب ترین منبع ذخیره سازی در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. برخی از کاربرد های مخزن گالوانیزه به شرح زیر است.

 • مخازن گالوانیزه به عنوان یک منبع ذخیره آب برای شهرها و مناطق روستایی در شرایط قطعی و کمبود فشار آب استفاده می‌شود.
 • در صنعت کشاورزی از این مخازن برای ذخیره سازی و تأمین آب مورد نیاز گیاهان در فصول مختلف سال و در شرایطی که منابع آب محدود است، استفاده می‌شود.
 • در سیستم های آب و فاضلاب نیز این مخازن به عنوان یک جزء اساسی در سیستم آب و فاضلاب ساختمان استفاده می‌شود.
 • در کارخانه های صنعتی از مخازن گالوانیزه جهت ذخیره آب مصرفی و پساب‌ های صنعتی و یا جهت ذخیره‌ سازی و مدیریت آب استفاده می‌شود. 
 • از تانکر های گالوانیزه در صنایع پتروشیمی جهت نگهداری مایعاتی همچون نفت، گازوئیل و سایر مواد مشابه استفاده می‌شود.
 • از دیگر کاربرد های این مخزن می‌توان به نگهداری مواد شیمیایی و خوراکی در صنایع غذایی و بهداشتی اشاره کرد.

نکات خرید مخزن گالوانیزه 

مخازن گالوانیزه دارای انواع مختلفی می‌باشند، بنابراین اصلی ترین نکته‎ای که هنگام خرید این مخازن باید مورد توجه شما باشد نیاز شما است. برای خرید مخزن های گالوانیزه باید به نکات دیگری توجه داشته باشید که در ادامه به شرح این نکات می‌پردازیم.

 • یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از خرید مخازن مشخص کنیم این هست که چه نوع مخزن با چه حجمی و برای چه منظوری خریداری کنیم.
 • در هنگام تحویل مخزن های گالوانیزه باید سلامت بدنه ( زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی های احتمالی )، صاف بودن بدنه ( فرو رفتگی و برآمدگی ) و خطوط جوشکاری را بررسی و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • حین خرید مخزن های گالوانیزه برگه های کنترل کیفی و گواهینامه فنی را بررسی کنید و با مخزن خود تطابق دهید.
 • تانکرها و مخازن آب شرب به صورت مستقیم با سلامت افراد در ارتباط هستند، مواد اولیه بی کیفیت می‌تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد. در خرید تانکرهای گالوانیزه نگهدارنده آب شرب و سایر مایعات باید دقت شود که از بهترین نوع خریداری شود.
 • دارا بودن گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش نیز از جمله موارد مهم در خرید هر کالا و محصولی است.
 • در مخازن هوایی فلزی و گالوانیزه به قطر لوله های استفاده شده برای پایه های مخزن و استحکام آن‌ها توجه داشته باشید و پایه مناسبی را تهیه کنید. 

جمع بندی

مخزن های گالوانیزه به دلیل مزایای ویژه ای همچون استحکام، مقاومت در برابر خوردگی، عمر طولانی، نگهداری بهتر و بهره ‌وری از فضای محدود، هزینه کم تعمیر و بازسازی در صنایع مختلف از جمله آب، نفت، گاز، مواد شیمیایی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مخازن که از جنس فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند، به عنوان یک گزینه پایدار و موثر برای ذخیره سازی و انتقال مایعات در بسیاری از بخش ها شناخته می‌شود و به عنوان یکی از ملزومات مهم در ساختمان ها و صنایع بسیار مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

6 پاسخ

 1. Ace of Base — шведская поп-группа, образованная в 1990 году. Их музыкальный стиль сочетает в себе элементы поп-музыки, дэнса и электроники. Группа стала популярной благодаря хитам “All That She Wants”, “The Sign”, “Don’t Turn Around” и “Beautiful Life”. Эти композиции не только покорили чарты во многих странах мира, но и остаются классикой жанра до сих пор. Ace of Base оставили неизгладимый след в истории поп-музыки, их мелодии до сих пор радуют слушателей по всему миру. Скачать музыку 2024 года и слушать онлайн бесплатно mp3.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *