بهینه آب

بهینه آب

طراح و سازنده مخازن فلزی

Designer and manufacturer of metal tanks

آبیاری قطره ای ؛ مزایا، معایب و تجهیزات مورد نیاز

آبیاری قطره ای ؛ مزایا، معایب و تجهیزات مورد نیاز

در این مقاله هر آنچه در خصوص راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای نیاز است بدانید برای شما به صورت مرحله به مرحله بیان شده است. در ابتدا طبق فهرست زیر ابتدا توضیحاتی در خصوص اینکه آبیاری قطره ای برای کدام گیاهان و خاک ها مناسب است بیان شده و مزیت های استفاده از این روش معرفی شده سپس انواع تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای برای زمین کشاورزی، باغ و یا باغچه بیان شده است و سپس نحوه نصب و راه اندازی این سیستم معرفی شده و در انتها نیز بهترین مکان برای خرید این تجهیزات معرفی شده است. امید است این مقاله در جهت بهبود مدیریت مصرف آب در مصارف کشاورزی مفید بوده باشد و بتواند در راه اندازی یک سیستم آبیاری قطره ای به شما کمک نماید.

فهرست

آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره ای (drip irrigation) یک روش آبیاری موضعی گیاهان است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روش ساده آبیاری بدین صورت است که آب با فشار کم و به صورت قطره قطره به پای گیاه و محصول ریخته می شود و به خاطر همین باعث صرفه جویی در مصرف آب و همچنین افزایش باروری گیاهان می شود. سیستم های آبیاری قطره ای انواع مختلفی دارند که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد ولی پیش از آن ببینیم آبیاری قطره ای برای کدام نوع از گیاهان مناسب تر است.

  • آبیاری قطره ای چیست؟
  • آبیاری قطره ای برای کدام گیاهان مناسب است؟
  • آبیاری قطره ای برای کدام یک از خاک ها مناسب است؟
  • چه آبی مناسب استفاده در روش آبیاری قطره ای است؟
  • انواع گوناگون سیستم های آبیاری قطره ای
  • مزیت های استفاده از سیستم آبیاری قطره ای
  • اجزای سیستم آبیاری قطره ای
  • نحوه نصب و راه اندازی
  • نکات آخر
آبیاری قطره ای برای کدام گیاهان مناسب است
آبیاری قطره ای برای کدام گیاهان مناسب است

آبیاری قطره ای برای کدام گیاهان مناسب است؟

روش آبیاری قطره ای به طور کلی برای گیاهانی که به صورت ردیفی کشت می شوند، درختان و یا در باغات انگور و تاکستان ها بیشترین تاثیر را دارد. در کشت ردیفی قرار دادن یک عدد قطره چکان یا بیشتر، برای منطقه ریشه هر یک از گیاهان ساده تر است. در پایین می توانید لیستی از گیاهانی که بیشترین همخوانی با این روش آبیاری دارند را مشاهده کنید. همچنین در جدول دوم نیز تاثیر استفاده از سیستم آبیاری قطره ای برای برخی محصولات انتخابی را می توانید مشاهده فرمایید.

جدول 1 – گیاهان مناسب به منظور استفاده از سیستم آبیاری قطره ای

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها